Program
Share |

Download PDF Schedule

Thank you Gold Sponsors!

   

 

 

 

 

Monday, October 1

8:00 a.m. - 9:00 a.m.
Pre-Registration and Continental Breakfast

9:00 a.m. - 4:00 p.m.
BioInterface Workshop
3D Printing in Medical Devices
Co-Chairs: Angela DiCiccio, Verily Life Sciences
                  
Dan Gostovic, Thermo Fisher Scientific

Steve Pollack, Carbon 3D
“Carbon Inc. 3D printing platform transforming medical material”

John Barnes, The Barnes Group
“Additive Manufacturing is Making our Future”

Walter Voit, University of Texas, Dallas / Adaptive 3D
“How the ‘right’ materials properties space drives innovation in additive manufacturing and flexible electronics”

Scott Hansen, Medtronic, plc
“3D printing in design and technology development labs”

Matthew Begley, University of California, Santa Barbara
“Designing interfaces between stiff and compliant structures” 

Ana Jaklenec, Massachusetts Institute of Technology
“3D printing for drug delivery devices”

Joshua Schmidt, Pace Analytical
“Material characterization and biocompatibility of additive manufacturing devices”

4:00 p.m. –5:00 p.m.
KEYNOTE LECTURE
Jeff Karp, Brigham and Women’s Health Hospital Harvard Medical School
"Tools for Accelerated Medical Innovation"

6:00 p.m.
SOCIAL MIXER
Centro Mexican Kitchen, 950 Pearl Street, Boulder

 

 Tuesday, October 2

7:30 a.m. – 8:15 a.m.
Registration and Continental Breakfast

8:15 a.m. – 8:30 a.m.
President’s Welcome, Chris Jenney, Abbott

8:30 a.m.- 10:00 a.m.

SESSION 1:SURFACE FUNCTIONALIZATION AND THIN FILM COATINGS

Co-Chairs: Daniel Higgs, ALD NanoSolutions
                  
Lijun Zou, W.L. Gore & Associates, Inc.

Invited Speaker: Brad Berron, University of Kentucky
“Coatings for improved retention of cell therapies” 

Liang Fang, West Pharmaceutical Services
“Beyond contact angle”

Ram Prasad, Space Foundry Inc.
“Fabrication of plasmonic surfaces for biosensing & surface characterization” 

Jonathan Zhang, LiquiGlide Inc.
“Evaluating liquid-impregnated surfaces for medical device applications”

10:00 a.m.-10:30 a.m. EXIBITOR BREAK

10:30 a.m.- 12:00 p.m.

SESSION 2: NEUROLOGICAL DEVICES

Chair: Tim Becker, Northern Arizona University
Session Sponsor
Qualia Medical

Invited Speaker: Kevin Otto, University of Florida
“Neural Interface Technologies”

 Florian Solzbacher, University of Utah
"Chronically implantable neural interface technologies and systems: bridging the gap between concept and product" 

Duncan Maitland, Texas A&M
“In vivo experience with a biodegradable polyurethane foam-over-coil occulsion device"

Trevor Cotter, Aneuvas Technologies, Inc.
“In vitro neurovascular model and particulate characterization of liquid embolics”

12:00 p.m. – 1:30 p.m.
LUNCH PRESENTATION OF THE EXCELLENCE IN SURFACE SCIENCE AWARD

1:30 p.m. - 3:00 p.m.

SESSION 3: ADHESION OF SOFT TISSUES

Chair: Terry Steele, Nanyang Technological University

Invited Speaker: Anthony Weiss, University of Sydney
“Tropoelastin-based sealant for surgical applications”

Philipp Messersmith, University of California- Berkley
“Fetal surgical adhesives”

Helen Lu, Columbia University
“Bone insertion and connective tissue repair”

Miroslawa El Fray, Poltiss
“PhotoBioCure™ technology”

3:00 p.m. – 3:15 p.m. BREAK 

3:15 p.m. - 4:15 p.m.

SESSION 4: POINT COUNTERPOINT

“3D printing: forever a niche method or the future?”

5:00 p.m. – 8:00 p.m.
ACADEMIC POSTER COMPETITION
Hosted by BioFrontiers

 

Wednesday, October 3

8:00 a.m. – 8:30 a.m. Continental Breakfast

8:30 a.m. - 10:00 a.m.

SESSION 5: METALLURGY

Co-Chairs: Mallika Kamarajugada, Medtronic, plc
                  
Siobhan Carroll, Auris Health

Invited Speaker: Aaron Stebner, Colorado School of Mines
“The development of next generation nitinol materials for additive manufacturing”

Matthew DiPrima, FDA
“Effects of surface processing on corrosion and nickel release”

Parikshith Kumar, W.L. Gore & Associates, Inc.
"The corrosion performance of nitinol with different thermally grown oxides"

Srinidhi Nagaraja, G. Rau Inc.
“Regulatory considerations available for devices with new materials”

10:00 a.m. – 11:00 a.m. Exhibitor Break

11:00 a.m. - 12:30 p.m.

SESSION 6: MEDICAL DEVICES

Co-Chairs: Mallika Kamarajugada, Medtronic, plc
                  
Siobhan Carroll, Auris Health

Invited Speaker: Matthew DiPrima, FDA
“New FDA guidance on additive manufacturing”

 Pravin Narwankar, Applied Materials
“Novel surface treatments”

Rami Tzafriri, CBSET
“Immunofluorescence and computational methods for tracking tissue distribution of drugs in support of stent coating innovation” 

Ligia Bre, Boston Scientific
“Tissue processing for medical devices”

12:30 p.m. – 1:30 p.m.
SIBF AWARDS LUNCHEON
Student Poster Winner Announced
Presidents Award Presented

1:30 p.m. – 1:50 p.m.
SURFACES IN BIOMATERIALS FOUNDATION

 ANNUAL BUSINESS MEETING

1:50 p.m. - 3:20 p.m.

SESSION 7: BIORESORBABLE MATERIALS

Chair: Norman Munroe, Florida International University

Invited Speaker: Diego Mantovani, Laval University, Canada

John Middleton, Tolmar, Inc. Windsor Co.
“Tailoring of biodegradable polymers to control their properties”

Abraham Joy, University of Akron
“Pendant functionalized polyurethanes and poly(ester urethane)s with effective antimirobial and antibiofilm properties"

Don Brandom, A NewCo
“A view from the trenches: biomaterials-based medical device development in a start-up company”

3:20 p.m. –3:30 p.m. BREAK

3:30 p.m. - 5:00 p.m.

SESSION 8:TISSUE ENGINEERING / REGENERATIVE THERAPIES

Co-Chairs: Roy Biran, W.L. Gore & Associates, Inc.
                  
Rob Diller, Axolotl Biologix

Session Sponsor

Axolotl Biologix

 

Invited Speaker, Kristi Anseth, University of Colorado, Boulder
"Synthetic hydrogels for the growth and differentiation of intestinal organoids"

Shanmugasundaram Natesan, US Army Institute of  Surgical Research
“PEGylated PFP hydrogel based vasculogenic dermal subsitute”

Aleksandr White, LayerBio
“Nanolayered siRNA delivery platform for acceleration of diabetic wound healing”

Robert Audet, Axolotl Biologix
“Evaluating regenerative therapies in the lab and clinic”

5:00 p.m.       
PROGRAM CONCLUDES 

Membership Software Powered by YourMembership  ::  Legal